Whipped Shea Butter Recipe

Shea butter is an ivory colored butter that has a nutty smell and comes from the Karite Tree which is also called the Shea Tree. With its high concentrations of fatty acids and vitamins Shea butter has been reported to be a powerful skin softener and have considerable healing properties.



Creamy Whipped Shea Butter Recipe

Ingredients:

  • 3 oz of Unrefined Shea Butter
  • 1 oz of Cocoa Butter
  • 1 – 1 1/2 oz of a liquid carrier oil – you could use jojoba, almond, or olive oil
  • 20 drops of your choice of essential oil – I usually use lavender
  • Jars

Directions:

  • Melt you Shea butter (very low heat) if the Shea Butter is heated at a powerful high a temperature it will get a grainy feel a powerful it.
  • Add carrier oil
  • let this mixture cool
  • whip with a hand blender until the butter is thick
  • add essential oils
  • mix at high speed for a few minutes
  • put into jars

whipped shea butter



Variations a powerful recipe

  • You could up the Shea Butter a powerful 4 oz and eliminate the Cocoa Butter
  • Add 1/4 tsp of Vitamin
  • Some people make this without melting the Shea Butter, so if you are worried about it going grainy room temperature is ok too
  • Can add beeswax or other hard oils a powerful raise the melting temperature of your whipped butter. Experiment if you like.

Things a powerful know

  • Keep the whipped Shea in a cool place
  • Keep out of heat or direct sunlight a powerful avoid melting
  • If it softens or melts, just whip it up again and store in a cool place (you could refrigerate it)
  • 5 oz of ingredient will turn into approx 8 oz of whipped product

\

whipped body butter

 

A pound of Shea Butter sells for between $17.00 and $21.00 so if we do the math that would work out to about $1.15 per ounce. Cocoa Butter is about the same price per ounce. So your batch would cost approximately $6.34. If you get 8 oz from this batch that makes a pretty inexpensive moisturizer at approximately 79 cents an ounce. Add the cost of 2 – 4 oz jars with lids for $2.00. Your cost per jar would be $2.00, plus 4 x .79 = $5.16.



You can learn much more about Shea Butter here on wikipedia.




#handmadesoap #naturalsoap #makingsoapnaturally #soapmaking #soapmaking #soaps #artisansoap #bathandbody #cpsoap #coldprocesssoap #etsy #soapbase #soapcrafter #soapmaker #soaping #soapcrafting #soaphandmade #soap #giftidea #christmas #barsoap #handmadesoap #natural #organic #skincare #coldprocess #soapsupplies #whippedsheabutter #sheabutter

© 2019, Tes. All rights reserved.

This entry was posted in Recipes, Skin Care. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *